BDSM Nedir? BDSM Terimleri Nelerdir?

BDSM Nedir? BDSM Terimleri Nelerdir?

BDSM, partnerin baskınlık, boyun eğme ve kontrol içeren yönlerini tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Uygulama tipik olarak bir partnerin seks sırasında daha baskın bir rol üstlenmesini, diğerinin ise daha itaatkar olmasını içerir. BDSM kısaltması şu kategorilere ayrılabilir:

*Esaret: Bir partnerin hareket özgürlüğünü örneğin ipler, kelepçeler veya diğer şeylerle kısıtlamak
*Disiplin: Baskın bir partnerin itaatkar bir partner üzerinde kontrol sağlaması için kurallar ve cezalar üzerinde anlaşma yapması
*Hakimiyet: Seks sırasında veya yatak odasının dışında partner üzerinde hakimiyet gösterme eylemi
*Teslimiyet: Baskın olan partnerin eylem ve isteklerine boyun eğme eylemi
*Sadizm ve Mazoşizm (veya Sadomazoşizm): Bir partnerin ya acı vermekten (sadizm) ya da acı çekmekten (mazoşizm), fiziksel ya da duygusal olarak hissedebileceği haz

Bunlar daha geniş kategoriler olsa da, BDSM'yi uygulamanın tek bir yolu yoktur - farklı türler arasında güç oyunu, rol yapma, acı oyunu, esaret, balmumu oyunu, kenar, duyusal yoksunluk veya aşağılama sayılabilir.

2016'da yapılan bir araştırmaya göre, kadınların yaklaşık %47'si ve erkeklerin %60'ı cinsel bağlamda birine hükmetmeyi hayal ediyor. Aynı çalışma, BDSM cinsiyetinin LGBTQ spektrumundaki çiftlerde biraz daha yaygın olduğunu buldu, ancak araştırmacılar BDSM seksinin farklı yaşlar, cinsiyetler ve etnik kökenler arasında uygulandığını belirledi.
BDSM Seks'te Nasıl Uygulanır?
Bir ilişkide BDSM seksi yapmak her iki insan için de keyifli olabilir. BDSM'ye katılan birçok kişi, onu bir serbest bırakma biçimi, bir güven keşfi veya boyun eğme, kırılganlık ve kontrol fantezilerini harekete geçirmek için bir alan olarak görüyor.

Küçük bir çalışma, bir BDSM dinamiğine katılmanın stresi azaltabileceğini ve ruh halini iyileştirebileceğini buldu. Diğer araştırmalar, sağlıklı BDSM sahnelerine katılmanın, ortaklar arasında yakınlık duygularını geliştirdiğini buldu.

İki partnerle olan bir ilişkide, biri tipik olarak baskın rolü oynayacak, diğeri ise itaatkar rolü oynayacaktır. Bir "geçiş", ortağa ve bağlama bağlı olarak baskın ve itaatkar roller arasında geçiş yapan bir bireydir. Bu baskın ve itaatkar dinamiğe genellikle üst/alt dinamik denir. Baskın partner veya tepe, tipik olarak şaplak atma, bağ kurma, kırbaçlama veya diğer cinsel senaryolarda kontrolü ele alan taraf olsa da, itaatkâr, tepenin belirli rolleri üstlenmesini talep ederek veya rolleri değiştirmekte ısrar ederek kontrolü sürdürebilir.

Güvenlik Tavsiyesi ve Özel Hususlar
BDSM seksinin en önemli kısmı rıza eylemidir. Ortaklar her zaman herkesin coşkuyla onay vermesini ve net sınırlar çizmesini sağlamalıdır. Bu sınırlar resmi bir sözleşmede, sözlü bir anlaşmada veya arzular ve sınırlar hakkında daha gündelik bir konuşmada ortaya konabilir.

Bazı BDSM sahnelerinin yoğun doğası nedeniyle, güvenli bir kelime kullanmak da önemlidir. Eşlerden biri deneyimin herhangi bir kısmından rahatsız olursa, o anki eylemi durdurmak için kelimeyi söyleyebilir - ya da seksi tamamen durdurabilir.

Sınırları aşmanın başka bir yolu da trafik ışığı sistemidir. Her renk, bir partnerin nasıl hissettiğini ve ne istediğini iletir. Kırmızı, partnerin yaptıklarını hemen durdurmasını istedikleri anlamına gelir. Sarı, eşlerinin fiziksel rahatsızlık veya bir sınıra ulaşması nedeniyle yavaşlamasını istedikleri anlamına gelir. Yeşil, partnerin yaptıklarını sevdikleri, kendilerini rahat hissettikleri ve hareketin devam etmesini istedikleri anlamına gelir.

Daha yoğun erotik oyun biçimlerine (kamçı, gelişmiş esaret teknikleri veya seks oyuncakları gibi) girmeden önce, dersler, kitaplar veya eğitici çevrimiçi içerikler aracılığıyla kendinizi bu uygulamalar konusunda eğitmeniz iyi bir fikirdir.

Son olarak, BDSM seksine katılan ortaklar, bakım sonrası olarak bilinen şeyi uygulayabilir. Bu, ortakların bir sahneden sonra sarılma, nemlendirme, birlikte banyo yapma veya başka bir sakinleştirici aktivite de dahil olmak üzere birbirleriyle ilgilenmesidir. Ayrıca neyin işe yarayıp neyin yaramadığı ve her bir ortağın nasıl hissettiği hakkında bir tartışmayı da içerebilir. Bu seks sonrası bilgilendirme, tüm katılımcıların fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak korunmasına yardımcı olabilir.

BDSM Seks Nasıl Keşfedilir
BDSM seksini denemekle ilgileniyorsanız, yeni başlayanlar için iyi bir başlangıç ​​noktası olabilecek bazı "hafif" BDSM uygulamaları vardır. Bunlar şunları içerebilir:

*Saç Çekmek
*Kelepçe
*Eşarp veya kravat esareti
*göz bağı
*Şaplak
*Rol yapma oyunu

En önemlisi, partnerinizle arzularınız hakkında iletişim kurun. BDSM, çok çeşitli cinsel aktivite ve dinamikleri içerir ve her kişi BDSM cinsiyetine farklı şekilde yaklaşacaktır. Ne aradığınız ve neyle rahat olduğunuz konusunda eşinize karşı dürüst olun.

Kaynak : WebMD Medical Reference

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Open chat
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?
Merhaba,
Saklı Sepet'e hoş geldiniz.
Size nasıl yardımcı olabilirim?