Kegel Nasıl Kullanılır? Vajinanızı Nasıl Daha Hızlı Sıkılaştıracağınızı Öğrenin

Kegel Nasıl Kullanılır? Vajinanızı Nasıl Daha Hızlı Sıkılaştıracağınızı Öğrenin

Pelvik tabanınızı güçlendirmek istemenizin çeşitli nedenleri vardır. Zayıflamış pelvik taban kasları doğum, obezite, yaşlanma, ağır kaldırma ve ıkınmanın bir sonucu olabilir. Seks vajinanızın “gevşek” olmasına neden olmaz – bu sadece bir efsane. Bu makale size vajinal ve pelvik taban kaslarınız hakkında bilgi verecek ve vajinanızı nasıl sıkılaştıracağınızı anlatacaktır.

Kegel ağırlıkları nasıl çalışır?

Kegel egzersizleri, rahim, ince bağırsak, mesane ve rektum için destek sağlayan pelvik tabanı güçlendirmek için tasarlanmıştır. Pelvik taban, kasık kemiğinden kuyruk kemiğine (kuyruk kemiği) kadar uzanan bir kas ve doku tabakasıdır. Kegel’ler vajinayı sıkılaştırır, ancak bazılarının düşündüğü gibi vajina kaslarını sıkarak değil. 

Peki, Kegels nasıl çalışır? Vajinayı çevreleyen pelvik taban kaslarını güçlendirirler. Bu alıştırmalarla ilgili en iyi şey, başka kimsenin haberi olmadan hemen hemen her yerde, her zaman yapılabilmesidir. Kadın doğum uzmanınıza vajinanızı nasıl sıkılaştıracağınızı sorarsanız, büyük olasılıkla önerecekleri egzersiz budur.

Bu egzersizleri etkili bir şekilde yapmak için uygun kasları nasıl izole edeceğinizi öğrenmeniz gerekir. Odaklanmak istediğiniz kaslar, idrar yapmamaya çalışırken sıktığınız kaslardır. Basit bir deney yaparak doğru kasları belirleyebilirsiniz. Bir dahaki sefere işemek için oturduğunuzda, idrar akışını durdurmak için kullandığınız kaslara dikkat edin. Bunlar Kegel egzersizlerini yapmak için kullandığınız kaslardır.

Artık doğru kasları tanımladığınıza ve onları sıktığınızda nasıl hissettirdiğini bildiğinize göre, bu tekniği uygulayabilirsiniz. Bu alanı sıkın, yaklaşık beş saniye tutun ve ardından beş saniye rahatlayın. Bu adımı arka arkaya en az beş kez tekrarlayın.

Günde 5 ila 10 kez üç set Kegel ile başlayın. Bu kolay olduğunda, her seferinde yaptığınız tekrar sayısını ve günde yaptığınız tekrar sayısını kademeli olarak artırabilirsiniz. Devam eden egzersizle vajinanızın daha da sıkılaştığını ve seksin daha zevkli hale geldiğini görebilirsiniz. 

Bu egzersizlerin ek bir yararı da idrar kaçırma riskini azaltabilmeleridir. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, evde yapılan Kegel egzersizlerinin iki farklı tipte idrar kaçırmaya yardımcı olduğunu buldu. Araştırmacılar, sekiz hafta boyunca günde 10 kez 10 set Kegel egzersizi yapanların önemli bir iyileşme gösterdiğini buldular.

Kegel’ler işe yarar mı?

Cevap Evet! Kegel egzersizlerini doğru ve düzenli yaparsanız pelvik taban kaslarınızı güçlendirir ve vajinanızı sıkılaştırır. Ayrıca daha güçlü orgazm yaşadığınızı da fark edebilirsiniz. 

Bir çalışma, doğumdan sonra Kegel egzersizlerinin etkisini araştırdı. Bulgular, sekiz hafta boyunca pelvik kas egzersizleri yapmanın doğumdan sonra cinsel özyeterliği (yani cinsel doyum, güven vb.) artırdığını göstermiştir. 

Kegel ağırlıkları nasıl kullanılır?

Temel Kegel egzersizlerinde ustalaştıktan sonra, pelvik taban kaslarını daha da güçlendirmek için egzersiz rutininize farklı cihazlar ekleyebilirsiniz. Bu vajinanızı daha da sıkılaştırmanıza yardımcı olabilir. En popüler yardımcılar Kegel topları ve Kegel ağırlıklarıdır. Burada bunları nasıl doğru şekilde kullanacağınızı açıklayacağız.

Kegel topları ve ağırlıkları nasıl hazırlanır

Kegel ağırlıklarını veya toplarını yerleştirmeden önce, bunları ılık su ve antibakteriyel sabunla yıkamanız ve ardından bol miktarda yağlayıcı eklemeniz gerekir. Su bazlı yağlama en iyisidir. Ayrıca temizlemesi en kolay olanıdır ve giysilerinizde leke bırakmaz. Hangi tür Kegel antrenörünü denemek istediğiniz size kalmış. Bazıları özellikle yeni başlayanlar için tasarlanmıştır.

Kegel topları ve ağırlıkları nasıl takılır

Kegel toplarınıza veya ağırlıklarınıza kayganlaştırıcı uyguladıktan sonra ya uzanmanız ya da rahat bir pozisyonda durmanız gerekecektir. Bunu ilk kez deniyorsanız, sırt üstü yatarken Kegel toplarını yerleştirmeyi daha kolay bulabilirsiniz. Kegel ağırlıklarını kullanmaya karar verdiyseniz, bir ayağınız bir basamakta veya sandalyede olacak şekilde ayakta durmak daha rahat olabilir.

  • Kegel topları nasıl kullanılır – Sırt üstü yatarken, ilk Kegel topunu vajinanıza yavaşça ve sabit bir şekilde sokun. Yeni başlayan biriyseniz, birbirine iple tutturulmuş Kegel topları kullanın. Bu top yerleştirildikten sonra, iki top arasındaki ipi vajinanıza da soktuğunuzdan emin olun. Şimdi ikinci topu yerleştirebilirsiniz. Çıkarma ipi varsa bu ipin vajinanızın dışında kaldığından emin olun. Artık vajinanızın içinde rahat edebileceğiniz kadar uzağa yerleştirildiğinden, pelvik taban kaslarınızı sıkın ve normal günlük aktivitelerinize devam edin. Genellikle altı saate kadar yerinde kalabilirler.
  • Kegel ağırlıkları nasıl kullanılır?— Bunlar farklı ağırlıklarda mevcuttur. Yeni başladığınızda, en hafif seçenekle başlamak en iyisi olabilir. Kegel ağırlıklarını toplardan biraz farklı kullanıyorsunuz. Onları yıkayıp yağladıktan sonra, Kegel ağırlıklarını bir tampon gibi vajinanıza yerleştirin. Ayakta durmak denemek için iyi bir pozisyon olabilir. Ekli ipi tutarak ağırlığı yerleştirin. Yerleştirildikten sonra pelvik taban kaslarınızı sıkın. İpteyken elinizden uzaklaştığını hissedeceksiniz. Bu ağırlıkla ayakta durun ve gergin kaslarınızla yaklaşık 15 dakika tutmaya çalışın. Bu çok zorsa, bunu başarmak için oturabilirsiniz. Ağırlığı 2-3 gün üst üste 15 dakika tutabildiğinizde bir sonraki ağırlığa geçebilirsiniz.

Temel Kegel egzersizleri

Kegel ağırlığını yerinde tutmak zorsa, daha düşük bir ağırlığa bırakın ve birkaç gün daha onunla pratik yapın. Vücudunuzdaki diğer kaslar gibi, pelvik tabanınız da yorulabilir. Bu sizi biraz acıktırabilir. Gerçekten ağrınız varsa, vücudunuza bir veya iki gün ara verin ve sonra tekrar deneyin.

Peki, en hafif ağırlık ayakta durmak için hala çok ağırsa ne yaparsınız? Bunu başarmak için pelvik taban kaslarınızı güçlendirmek için yapabileceğiniz bazı temel egzersizler vardır.

  • Egzersiz 1 — Sırtınız düz ve dizleriniz bükülü ve ayaklarınız yerde düz olacak şekilde yere yatın. Bu pozisyonda, yağlanmış topu vajinanıza sokun. Yerleştirdikten sonra, pelvik taban kaslarınızı sıkın ve ipi nazikçe çekin. Bu iki şey yapacaktır: Germek için doğru kasları belirlemenize ve aynı zamanda onları güçlendirmenize yardımcı olacaktır. Amaç, ağırlığı yerinde tutmaktır.
  • Egzersiz 2 — Sırt üstü yatın, normal Kegel egzersizlerinde yaptığınız gibi pelvik taban kaslarınızı sıkın ve gevşetin. Bunu birkaç kez yapabilirsiniz. Kasları soluyun ve gevşetin, ardından nefes verin ve kasları sıkın. Bir sonraki egzersize geçmeden önce bu iki egzersizi arka arkaya birkaç gün tekrarlayın.
  • Egzersiz 3 — Bu yer egzersizi, bir ve iki egzersizden sonra elleriniz ve dizleriniz üzerinde yapılır. Sırtınız düz olacak şekilde ellerinizi ve dizlerinizi omuz genişliğinde birbirinden ayırın. Bu egzersizde pelvik hareket yoktur, bu yüzden bunu uygularken hareketsiz kalmak biraz pratik gerektirebilir. İki numaralı egzersizde olduğu gibi, pelvik taban kaslarınızı içinize çekin ve gevşetin ve ardından nefes verin ve kaslarınızı sıkın. Bunu her seansta 10 defaya kadar tekrarlayın. Bunu arka arkaya birkaç gün yaptığınızda, ayakta durma pozisyonunu tekrar deneyin.

Kegel topları ve ağırlıkları nasıl çıkarılır

Kegel toplarını ve ağırlıklarını çıkarmanın en kolay yolu, temelde onları taktığınız zamankiyle aynı işlemi yapmaktır, ancak bunun tersini yapmaktır. Bu, sırt üstü yatarak veya ayakta durarak yapılabilir. Vajinal açıklığınıza biraz daha kayganlaştırıcı sürün ve küreyi veya ağırlığı çıkarmak için ekli ipi hafifçe çekin. 

Bireysel Kegel topları kullanıyorsanız, vajinal açıklığa kayganlaştırıcı sürün ve çömelin. Çömelirken, Kegel toplarını vajinanızdan itmek için kaslarınızı kullanın.

Kegel toplarınızı ve ağırlıklarınızı temiz tutmanız son derece önemlidir. Bunları her kullanımdan önce ve sonra yıkayıp kurutduğunuzdan emin olun. Bunları temiz, kuru ve güvenli bir yerde saklayın ve her kullanımdan önce kontrol edin.

Kegels, Kegel topları ve Kegel ağırlıkları hakkında son bir ipucu: Bunlar sadece pelvik taban kaslarınızı güçlendirmek ve vajinanızı sıkılaştırmak için harika araçlar olmakla kalmaz, aynı zamanda bir partnerle mastürbasyon yaparken ve ön sevişme sırasında da kullanılabilirler.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Open chat
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?
Merhaba,
Saklı Sepet'e hoş geldiniz.
Size nasıl yardımcı olabilirim?